SANAT İYİLEŞTİRİR…

SANAT İYİLEŞTİRİR…

SANAT İYİLEŞTİRİR…

 

Sanat, simgeler yolu ile içte olanın dışavurulmasını sağlar. Bir resim yaparsınız.. bazen kendinizle karşılaşırsınız, tanımadığınız yanınızla..Bilinç dışına itilmiş  yaşantı ve duygu içeriği sanatın renk, ses, biçim, hareket, ezgi, ritm, dil araçları ile dışa vurulmasıdır aslında..

Kişi geçmişin etkisinden kurtulup şimdi ve burada olanı yaşama olanağı kazanır.

Sanat terapisi sözün bittiği  yerde başlar. İnsanları sağaltır, dönüştürür. Kişi kendisinin anlatmak istediği kadarını ortaya koyar. İstemediklerini ise kendisine saklar. Bu yöntemde doğrudan probleminiz hakkında konuşmak durumunda değilsinizdir. Bunun yerine, bu yaşantıyı sanat yoluyla, daha estetik, daha yumuşak bir şekilde ifade edersiniz.Sanat terapisinde metaforlar ve semboller kullanılır. Yani ortaya dökülen şeyler problemi birebir yansıtmak zorunda değildir. Kişilerin kendi acılarıyla yüzleşmesi imkansız ya da çok zorsa bu yöntem daha etkilidir.Metaforlar terapilerde de oldukça sık kullanılır ve sağaltıcı yanı oldukça yüksektir.,

Ve müzik..Çok eski zamanlardan beri müzik tedavi yöntemi olarak kullanıldı.Müzik bizi canlandırır, sakinleştirir.Müzik, merkezi sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, konuşma, beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır ve bu alandaki gelişmeleri desteklemektedir. Müzik depresyon geçiren kişilerde  beyni rahatlatıcı ve hormonal düzenleyici  etkiye sahip.

 Müzik, halk arasındaki anlayışa göre genellikle bir eğlence aracı olarak algılanmaktadır.  Müziğin bu özelliği ile sadece bir eğlence aracı olmadığı, insanın ruh, duygu ve düşünce dünyasını da yansıtan bir kavram olduğunun anlaşılması, müziğin insanlar üzerindeki etkileri konusunda bir çok araştırma yapılmış ve yapılan araştırmalar sonucunda müziğin, öğrencilerin ifade yeteneğini geliştirdiği, estetik ve yapıcı düşünme kapasitesini ve akademik performansı arttırdığı, çocuklara daha hızlı okuma-yazma yeteneği kazandırdığı ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimlerini kolaylaştırdığı ortaya çıkmaktadır. İnsan diğer sanat dallarına göre, müzikten daha çok etkilenmektedir. Müzik, ruhun çeşitli tepkilerini en iyi ifade eden bir sanattır. .

 Müzik, kan dolaşımı üzerine etki eder. Müziğin etkisi sonucunda kan basıncı, aralıklarla, yükselme ve alçalma yapar. Müzik ve ıslık sesi, kalp kasılmalarının iyileşmesine neden olur. 

Yine yapılan çalışmalar özellikle Barok müziğin dikkat ve konsantrasyonu arttırdığını göstermekte.

Strese karşı baş etmenin daha doğrusu stresi belli bir seviyede tutabilmenin ön koşullarından biri de hobiler.Hobi yapılırken de kan basıncının azaldığı ve depresyon ile de daha kolay baş edilebildiği çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış.

Toprak üzerimizdeki negatif enerjiyi emer, bahçecilik ya da toprakla uğraşmak rahatlatır, üstelik kendiniz için sağlıklı sebzeler meyveler de üretebilirsiniz.

Spor yapabilirsiniz; yüzme özellikle stres iyi gelen bir spordur.Hem sakinleştirir hem de kilo kontrolünüzü sağlar.Günde yarım saat yüzmek oldukça yararlıdır.Bisiklet sürebilirsiniz.. Dans edebilirsiniz..

Meditasyon ve yogada benzer şekilde işlevsel ve iyileştiricidir.Kendinizle baş başa kalabildiğiniz zamanlar oluşturur ve gevşersiniz.O an sadece size aittir.

Yazı yazabilir kitap okuyabilirsiniz.Duygularınızı yazarak yansıtmak, okuduğunuz kitaplarda ise yeni yaşamlar ile karşılaşmak ve elbette yeni şeyler öğrenmek hem geliştirici hem de öğreticidir

Stresten kaçmadan, onula ne yapabileceğimize bakamız gerekir.Sanat ile uğraşmak,müzik dinlemek ya da yapmak.. Çinlilerin dediği gibi bu bir fırsat aslında..